image
Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Příprava projektu „Naučná stezka po stopách partyzánů k tvrzišti Stoupec“

Příprava projektu „Naučná stezka po stopách partyzánů k tvrzišti Stoupec“Datum konání:
23.10.2023

Vážení občané,

 MAS Železnohorský region připravuje projekt „Naučná stezka po stopách partyzánů k tvrzišti Stoupec“. (Stoupec je zaniklá tvrz ze 14. století v Železných horách. Nachází se jihovýchodně od Březinky u Hošťalovic v okrese Chrudim. Dochovalo se po ní tvrziště, které je chráněno jako kulturní památka). 

Materiály mohou přispět všechny obce mikroregionů Heřmanoměstecko a Železné hory.

Obdrželi jsme z MAS Železnohorský region žádost o poskytnutí vzpomínek pamětníků nebo jejich rodin, kterou zveřejňujeme - jedná se o jedinečný poklad osobních vzpomínek na dobu 1938 -1945.

Pokud někdo máte materiály nebo vzpomínky členů Vašich rodin, vztahující se k uvedenému období, budeme rádi za jejich poskytnutí. Podklady bude zpracovávat Ing. arch. Tereza Šmídová, která píše:

Vzpomínky klidně nejen vážné, ale i veselé nebo zamilované.....Klidně co si kdo zapamatoval i z vyprávění lidí, kteří již nežijí....

 Zde drobný návod, na co se dá vzpomínat:

  • vzpomínka na válečnou dobu obecně (co se jedlo, jak se hospodařilo, vzpomínka na svatbu či školní léta, na kino - jak někdo na schůzce zmiňoval, na založení fotbalu, zatemňování.....) v podstatě jakákoliv příhoda či vzpomínka i zprostředkovaná, převyprávěná......
  • vzpomínka vztahující se k partyzánům (jak je schovávali a kde, co se jim nosilo za jídlo, jak vypadala zemljanka, na zátah gestapa proti občanům, na jejich smrt či návrat z Terezína....)
  • vzpomínka vztahující se k sovětským válečným zajatcům, či nuceně nasazeným (kde byli, jak se jim žilo, jak někdo vzpomínal, že zajatci chodili i do kina..)

Stačí vzpomínku popsat v pár větách, aby to nebylo nutné rozsáhle rozepisovat. Koho to samozřejmě baví a chce, tak klidně. Jinak bych si dovolila zatelefonovat a nechala si to převyprávět a zpracovala bych to do textu.

Další možností je to namluvit a poslat zvukový záznam.

Pokud se vzpomínka vztahuje konkrétnímu místu (domu, rybníku, zatáčce, prosím napsat).

Kdo má namluvenou pamětnici / pamětníka - prosím zaslat nahrávku.

Klidně i vypíchněte, co Vy považujete za zajímavé nebo pro vaši obec v daném období určující. Může se jednat i o velkou bouřku, při níž blesk zapálil několik stavení.... 

Prosím o vaše reakce a informace do 31.10.2023.

Předem děkuji a těším se, že se podaří vytvořit pestrý a plastický obraz doby

Ing. arch. Tereza Šmídová  

Tereza.Smidova@seznam.cz